تبلیغات
یک ویندزوری در تورنتو - ترامپ پیروز شد     ترامپ ؟ !! من شوکه شدم ، فکرشم نمیکردم . کلینتون ظاهراً گزینۀ بهتری بود ، سابقۀ سیاسی داشت ، سابقۀ کار دولتی سنگین داشت ، حرفهای " جدی تری " میزد و ...... ترامپ با اون افکار تند و ترسناک ؟! ترامپِ مرگ بر دیگران و مرگ بر هر چی LGBT و ..... ؟! 
      من نه دید سیاسی دارم و نه دنبال سیاست هستم . البته دلم میخواد آگاه باشم و دوست ندارم از ماجراها دور بمونم ولی معمولاً نه داخل میشم و نه اظهار نظر میکنم . منتها چون این بار قضیه خیلی عجیب و بزرگ به نظرم اومد دلم خواست احساس خودمو بنویسم . 
     داشتم فکر میکردم چطور ملت آمریکا ترامپ رو انتخاب کردن ، البته رقابت خیلی نزدیک و تنگاتنگ بود ، ولی من انتظار داشتم که ترامپ با درصد بالایی ببازه . چند عامل به نظرم رسید که فکر میکنم بزرگترینهاش برمیگرده به نژادپرستی خاص آمریکایی و سوابق اقتصادی خوب ترامپ و جرائم اثبات شده و نشدۀ کلینتونها چه اخلاقی و چه سیاسی . 
     ترامپ خیلی حرف میزنه ، گاهی هم حرفهای " بد " به زبون میاره ولی دنیا همینه ، مردها همو میشناسن و به حرفهای بد هم عادت دارن و این به قول خودشون big deal نیست ، جوکه ، شوخیه و فرهنگ غربی کم و بیش با تفکر " ولش کن بابا ، همه میگن " از کنارش رد میشه و به جز این نتونستن جرم واضح قانونی  از ترامپ پیدا کنن در حالی که قضیۀ بیل کلینتون و کارمندش کاملاً محرز بود و هیلاری هم با ماجرای ایمیل هاش حسابی ذهن مردم رو خراب کرد و با اینکه پیش بینی میشد مجموعۀ زن بودن هیلاری و حرفهای غیر اخلاقی ترامپ ، به ضرر ترامپ تمام بشه و هیلاری تمام رأیهای زنان رو جمع کنه اینطور نشد . 


    در عین حال ترامپ سابقۀ اقتصادی پر باری داره ، یک بیزینس من موفق با کارنامۀ قابل قبول حتی در دوران رکود و کتابهایی در زمینۀ اقتصاد ، این یک زنگولۀ شادمان در ذهن آمریکائیها به صدا در میاره که رشد اقتصادی و در نتیجه درآمدهای بهتر در راهه  . این که رئیس جمهوری بیاد که دید اقتصادی بهتر داره خیلی خوشمزه تره و احساس آرامش میده به جامعه ای که یک دورۀ رکود طی کرده و تازه یواش یواش داره سر بلند میکنه و ...... 
     یک مورد مهم دیگه به نظر من جامعۀ " غیر مهاجر پذیر " آمریکاست . نمیشه منکر شد که در مقایسه با کانادا ، همۀ کشورهای دیگه در مهاجر پذیری کمرنگ به چشم میان ، اینو به یقین میگم چون اکثر بستگان و دوستان خودم که در آمریکا هستن این حس رو دارن ، خوب حالا این ملت مخالف مهاجز به خصوص مهاجر مسلمان ، یهویی ببینن کسی میاد که سوپرمن وار جلوی ورود هر چی مسلمان و مکزیکی و ...  میگیره ، کور از خدا چی میخواد ؟ مشخصه که چنین آدمی براشون یک قهرمان ملی نمودار میشه و بهش رأی میدن . البته به شخصه دعا میکنم ترامپ از وعده هایی که داده به کشیدن دیوار بسنده کنه وگرنه ایشون وعدۀ استفاده از بمب اتم هم داده ! 
     وقتی اکثریت غالب کودک و نوجوان یک ملت در زمینۀ سیاه و سفید آمریکایی باش یا بمیر رشد میکنن و تفکرشون با استفادۀ مجاز از اسلحه پالایش میشه ، نتیجه اش نسلی هست که از هر غیر آمریکایی بدش میاد و حاضره به راحتی به کسی که فرمان مرگشون رو صادر میکنه رأی بده . لطفاً نیایین بگین آمریکائیها اینطور نیستن ، نتیجۀ انتخابات نشون داده که لااقل کمی بیشتر از نیم جمعیت طرفدار این تفکر هستن .
         

 
    خدا به داد ایرانیهای آمریکا برسه ، به خصوص محجبه ها . من آدم خودخواهی هستم ، اعتراف میکنم نگران دیگرانی مثل مکزیکی ها و مسلمونهای کشورهای دیگه نیستم ولی نگران هموطنهای مقیم آمریکا هستم ، احساس میکنم یک موجی راه میفته که همه رو درگیر میکنه . یادمه بعد جریان یازده سپتامبر ، خیلی از ایرانیها ، بچه های خودشونو توی خونه نگه میداشتن و تا مدتی نمیذاشتن برن مدرسه ، چون از عکس العمل مردم به ایرانیها نگران بودن . کسانی رو میشناسم که از ترس در محل کار خودشونو به مشتریها ترک معرفی میکردن نه ایرانی .     
     یک تفاوت بگیم تصویری هم بین اوباما و امثالش با ترامپ و امثالش هست . مثالی میزنم ، دو تا بچه هستن که پدر یکی یک آدم تحصیلکردۀ ساکت و آرام و منطقی و .... و پدر یکی دیگه کسی مثل آرنولد با عضلات کلفت و ..... در چشم بچه ها کدوم پدر قوی تره ؟  احساس میکنم اوباما در سکوت و آرامش ، هشت سال جامعۀ آمریکایی رو سرپرستی کرد و موفق هم بود ولی مردم یک بابای آرنولد میخواستن که بازو بگیره و رجز بخونه و شاخ و شونه بکشه و باباهای دیگران رو کله پا کنه ،ترامپ همچین آدمیه و رویای آمریکایی ابرقدرت جهان بودن رو دوباره در ذهن ملت پررنگ کرده و به قول برشت ، بدبخت مردمی که به قهرمان نیاز دارن . 
      
     
    یکی میگفت دو حالت بیشتر نداره ، یا ترامپ پشت پرده با دولتهایی مثل ایران زد و بند میکنه و کاری بهشون نداره یا تلفن قرمز و ..... خدا به خیر کنه . 
پی نوشت : برای رفع شبهۀ احتمالی باید بگم که من طرفدار کلینتون هم نیستم . به نظر من این بار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتخاب بین دو " بد " بود . از دید من ایرانی ، کلینتون هم افکار جنگ طلبانه و ترسناک داره و اعتقاداتش برای من کابوس حمله به ایران میسازه و نگرانم میکنه . این پست معناش طرفداری از کلینتون و رد ترامپ نیست ولی فکر میکردم چون بین این دو نفر، در کفۀ ترازو کلینتون مخالف خوانیهای کمتری داشت ، با نجات محیط زیست و LGBT ها و زنها و مهاجران و .... دعوایی نداشت به احتمال زیاد مردم اونو انتخاب میکنن در نتیجه انتخاب ترامپ برام تعجب آوره و در هر دو حالت ، چه کلینتون و چه ترامپ ، نگران وضعیت ایران در چهار سال آینده هستم . 

برچسب ها: اخبار، مقایسه،

تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395 | 05:00 ب.ظ | نویسنده : رها آزادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.