تبلیغات
یک ویندزوری در تورنتو - آتش پاسارگاد مهار شد
     از آتش سوزی آلبرتا نوشتم ولی در مورد آتش سوزی عرصه های جنگلی پاسارگاد دلم نمیاد بنویسم ، یعنی در مورد خیلی از مسائلی که در ایران رخ میده همین احساسو دارم . نمیدونم واقعاً ما امکانات نداریم ، آدم نداریم ، پول نداریم ، چی نداریم که کارهامون روی حساب و کتاب نیست و معمولاً کلاهمون پس معرکه است . این همه جوکهایی که میسازن و میشنویم واقعیته و تلخه ولی زندگی ما داره روی همین بستر جلو میره ، بستر طنز تلخ و دردناک !
     حرفهایی که در مورد عملیات مختلف امداد رسانی از ارگانهای مختلف خوندم و شنیدم همه متناقضه ، همه گردن هم میندازن ، همه به کمکهای خودشون مینازن که معلوم نیست حقیقت داره یا نه چون همه همدیگه رو انکار هم میکنن . یکی میگه 40 فروند بالگرد فرستادم ، اون یکی میگه فقط یکی اومد ، یکی میگه هواپیما توی راهه ، اون یکی میگه نیومده و ..... چیزی که مشخصه و نفی نشده ، همت و تلاش نیروهای مردمی همیشه در صحنه است . انسانهای واقعی مهربانی که همیشه دستشون به خیر و برکته . خدا قوت .

    

      با هم خبرهای مختلف رو مرور کنیم :
     روز اول نه از نیروهای امداد خبری بوده و نه بالگرد و نه هواپیمای آب پاش ، آتش هم به دلیل پوشش گیاهی مناسب و قابل اشتعال و گرمای منطقه مدام پیشروی میکرده . صحبت مسئولین در مورد تخمین میزان آتش سوزی از روی خاکستر به جا مونده ، بین 900 هکتار تا 2500 هکتار بالا و پایین داره .  در نهایت یک بالگرد اومد ولی فقط ظرفیت جابه جایی دو نفر رو داشت و نمیتونست در مهار آتش کمک کنه .
     شب تا صبح درختان وحیوانات سوختن و فنا شدن و آتش هم پیشروی کرد . از صبح زود روز دوم ، نیروهای مردمی و بسیج با هر چه که داشتن ، وارد کارزار شدن . یک بالگرد هم رسید ، با کمک هلال احمر و ارتش و سپاه آتش خاموش شد ولی قبل از اینکه خوشحالی مردم پایدار بشه ، از جایی از زیر خاکستر شعله گرفت و دوباره سر بلند کرد .
     تنها هواپیمای آبپاشی که آمد دو بار عملیات انجام داد ولی ارتفاع انقدر زیاد بود که موفقیتی حاصل نشد ، بالگردهای مرکز هم به منطقه نرسیدن و گروههای مردمی با خستگی هنوز به کار ادامه میدادن .
     سرهنگ قاسم سبز علی به ایلنا گفته که چهل فروند بالگرد وزارت دفاع و نیروهای ما در منطقه حضور دارن ولی خبری در شبکه های اجتماعی پخش شد که  تنها بالگرد امدادی به دلیل پایان ساعت کاری به زمین نشست !! فرماندۀ یگان حفاظت از جنگلها و مراتع در توضیح این خبر گفت : ما برای استفاده از بالگردهای هلال احمر مشکلی نداشتیم ولی این بالگردها توانایی پرواز ساعات محدودی دارن در غیر اینصورت با خطر مواجه میشن و در هر حال ساعاتی بیشتر از توانشون هم پرواز داشتن .


     متأسفانه در آخرین ساعات روز دوم خبر رسیدن آتش به زیستگاه خرس قهوه ای در تنگه بلاغی و گسترش درپارک حافظت شدۀ بمو هم به گوش رسیده .
     روز سوم صدای انتقاد به مدیرت نادرست و اقدام دیرهنگام شدت گرفت . مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس از دیر رسیدن نیروهای امدادی و بالگرد و تجهیزات انتقاد کرد و گفت سال گذشته مدیریت بحران کشور ، یک بودجۀ هشت میلیاردی برای دو سال به وزارت دفاع پرداخت کرده ولی این وزارتخانه با 24 ساعت تأخیر هنوز به تعهدات خودش عمل نکرده .
    روز چهارم هنوز خبری از هواپیمای آب پاش اصلی نبود در حالی که وعدۀ پرواز یک هواپیمای 300 تنی از تهران سر زبانها بود ولی با گذشت ساعتها هنوز به شیراز نرسیده بود !
    حمزه ولوی مدیر کل محیط زیست استان فارس روز پنج شنبه با اظهار نگرانی در گسترش حریق در منطقۀ تنگۀ بلاغی گفت از دیروز فقط یک فروند بالگرد در منطقه حضور داشته که تنها امکان انتقال نیرو داشته و نه آب پاشی که با این بالگرد آب و کنسرو به نیروهای امدادی و مردم رسانده شده .


     به گفتۀ رئیس سازمان امداد و نجات هلال اهمر برای مهار آتش 8 ساعت عملیات هوایی انجام شده ، برای جابه جایی 6 تن تجهیزات و اقلام امدادی و 15 نفر نیرو. او گفت برای مهار آتش علاوه بر به کارگیری نیروهای عملیاتی و یک فروند بالگرد هلال احمر از دو دستگاه آمبولانس و چهار خودروی عملیاتی هم استفاده شده .
    روستای چاه بید ، کوههای خرسی و تنگه بلاغی از مناطق آسیب دیده هستن ولی فرماندۀ یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع گفت بنای پاسارگاد در این آتش سوزی خسارتی ندیده .
    روز آخر تنها یک بالگرد هلال احمر ، دو بالگرد هوانیروز و یک بالگرد ناجا در منطقه حضور داشتن !
     بالاخره بعد از 50 ساعت آتش مهار شد ولی دلشوره ها سر جای خودش هست که نکنه از ذغالهای باقیمانده و زیر خاکستر دوباره جایی شعله ور بشه  .

منابع :
http://tabnak.ir/fa/news/596389
http://www.mehrnews.com/news/3681522
http://shahrvand-newspaper.ir/news:nomobile/main/66173
http://alef.ir/vdccpxq1i2bqeo8.ala2.html?360952

 


برچسب ها: اخبار، مقایسه، من شاکیم،

تاریخ : شنبه 22 خرداد 1395 | 09:48 ب.ظ | نویسنده : رها آزادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.