تبلیغات
یک ویندزوری در تورنتو - آتش سوزی آلبرتا ، اخبار و کمکهای مردمی


     سلام . 
    آتش سوزی آلبرتا ....... همین بسته دیگه ، نه ؟ عجب فاجعه ای شده ، همۀ ما کسانی رو در آلبرتا میشناسیم و داریم که نگرانشون باشیم ، بیچاره مردم ، چندین هزار نفر بی خانمان و آواره شدن تا به حال . نوشته بود 90000 نفر از منطقه تخلیه شدن که خدا میدونه منازل چند نفرشون هنوز سالم باشه . 
     فیلمی در یوتیوب دیدم که صف ماشینهای در حال حرکت با سرعت خیلی کم از فاصلۀ چند متری دیوار آتش رد میشدن . داشتم فکر میکردم خدایا در دل اینها چی میگذره ؟ لابد ترس از اینکه آتش به باک ماشین برسه ، ترس از اینکه بچه ام روی صندلی عقب از گرما تلف نشه ، ترس از اینکه کجا برم ، به کی پناه ببرم ؟ واهمۀ خوف آور اینکه وقتی بنزین ماشین تمام شد چه کنم ؟ این مردم با تمام آنچه که میتونستن حمل کنن سوار ماشین شدن و راه افتادن ، هر چه عزیز و ارزشمند بوده و در اتوموبیل جا میشده و نه بیشتر ، این تمام مایحتاج اونهاست که تا مدتی تأمینشون کنه و تا کی ؟ کی این فاجعه تمام میشه ؟ مثل یک کابوس طولانی هنوز ادامه داره و مدام گسترده تر هم میشه . 
     عظمتش انقدر بوده که خاکستر به اروپا ، گرین لند هم رسیده !! باورتون میشه ؟ یک Fire Ecologist ( متخصص آتش - بوم شناسی ؟) اعلام کرد که نشست خاکستر و بقایای آتش روی یخهای منطقۀ گرین لند باعث تسریع در آب شدن اونها میشه و اکوسیستم منطقه رو تغییر میده .

    آخرین اخبار در مورد آتش سوزی / 25 می  :  این صفحه شامل اخبار و اطلاعات به شدت ضروری از قبیل مالی و درمانی ، حمل و نقل ، تلفنهای لازم و .... هست که مدام هم " به روز " میشه . من بخش کوچکی اش رو منتقل کردم ، اطلاعات خیلی بیشتری داره .  

 • شرایط آتش در مناطق شمالی آلبرتا  از " بالا " به " شدید " تغییر کرده .
 • آتش در منطقۀ فورت مک موری کماکان خارج از کنترل قرار داره . تخمین زده شده که 566.188 هکتار ، شامل 4600 هکتار از ساسکاچوان هم درگیر آتش بشه .
 • مجموعاً 15 منطقه در حال سوختن هست که فقط فورت مک موری خارج از کنترله . 
 • آتش نشانها در حال جمع آوری و تقلیل احسام قابل اشتعال  در مناطقی هستند که آتش کنترل شده . امروز هیچکدام این عملیات روی ترافیک در حال حرکت منطقه  تأثیر نمیگذاره . 
 • در حال حاضر ، 2054 آتش نشان ؛ 88 بالگرد ، 256 قطعه ماشین آلات سنگین و 25 تانکر هوایی در حال مبارزه با آتش هستن .
 • تیمهای آتش نشانی از سراسر دنیا در این تلاش شرکت دارن : ( نفهمیدم تیم یا نفر ؟ چند خط اخر به نظر زیادی کم میان اگر " نفر " باشن !)
 • 280 آتش نشان از آفریقای جنوبی 
 • 200 آتش نشان از آمریکا
 • 85 آتش نشان از انتاریو
 • 44 آتش نشان از کبک 
 • 22 آتش نشان از نیو برانزویک
 • 30 آتش نشان از مناطق شمالی 
 • 6 آتش نشان از ساسکاچوان 
 • 3 آتش نشان از نیو فاندلند
 • 8 آتش نشان از پارکهای کانادا
 • 3 آتش نشان از نوا اسکوشیا 
 • مناطق فورت مک موری ، Anzac, Gregoire Lake Estate, مناطق قبیله های بومی فورت مک موری و فورت مک کی ، همچنان در انتظار دستور تخلیۀ احتمالی باقی میمونن . 
 • ATCO یک نقشۀ دسترسی به امکانات برق و گاز برای شهرداری منطقۀ Wood Buffalo منتشر کرده .
 • در قسمت جنوبی فورت مک موری و منطقۀ Lac La Biche دیگر ممنوعیت آتش و قوانین OHV  وجود نداره .
 • منع آتش و کمپینگ و OHV هنوز در منطقۀ جنگلی فورت مک موری در قسمت شمالی آلبرتا باقی میمونه . 
 • افراد با نیاز مالی ضروری و فوری میتونن با شمارۀ تلفن 24 ساعتۀ مرکز حمایت مالی اورژانسی : 9992-644-866-1 تماس بگیرن .
 • تخلیه شدگان واجدشرایط هم برای فعال کردن کارت دبیت ، میتونن در طول ساعات کاری با مراکز کار در Grande Prairie, Lac La Biche, ادمونتون ، Red Deer ، کلگری , Medicine Hat و Lethbridge تماس بگیرن . 
   در طول این ماجرا ، سیل کمکهای مردمی و دولت بود که به آلبرتا سرازیر شده و میشه . دولت اعلام کرد هرچقدر مردم کمک کنن ، همونقدر هم ما اضافه میکنیم . جذابیت ماجرا اینجاست که حتی پناهنده های سوری هم در حال کمک هستن با این تفکر زیبا که : کانادائیها به ما پناه دادن ، حالا نوبت ماست که به اونها کمک کنیم ، چرا ؟ چون نه تنها  مردم عادی ، نه تنها خود مسلمین و مساجد ، حتی کلیساهای مختلف هم به پناهنده های مسلمان کمک کردن و ببینین چه جلوه ای داره در دید یک پناهندۀ مظلوم که از در وارد بشه و از کسانی کمک بگیره که انتظارش رو نداشته . من اگر نیازی داشته باشم ، دو تا در جلوم باشه ، یکی مسجد و یکی کلیسا ،طبعاً به مسجد پناه میبرم چون انتظار ندارم از کلیسا کمکی بگیرم و وقتی ببینم در کلیسا هم با محبت به روی من بازه ، چقدر متعجب و شادمان میشم ؟ یاد فیلم از کرخه تا راین افتادم . 
 چند سال پیش نوشته بودم که اینجا خیرات خیلی معمول و مرسومه ، یکی از دوستان یاد آوری کرد که شاید به دلیل بازگشت مالیاتی باشه ولی من عقیده داشتم و دارم که این قضیه مثل ما ایرانیها ، در خون کانادائیها هم هست . ما خودمون همیشه در حال خیر کردنیم ، خواب بد میبینیم ، یه پولی کنار میذاریم بدیم به فقیر ، کسی مریضه ، یه چیزی خیر میکنیم ، سفره ای نذر میکنیم و .... آرزویی داریم ، قبولی دانشگاه ، یه ازدواج خوب ، .... بازم خیر و نذر و خلاصه این توی فرهنگ ماست که برای رسیدن به آرزوها و رد کردن مشکلات دست به جیب و به قولی با خدا وارد معامله بشیم . 
    اینجا هم همین قضیه است ولی به نظرم که بدون دلایل ما ، یعنی طرف همینطوری ، نه برای رسیدن به دانشگاه یا رفع بیماری ، چیزی خیرات میکنه . وقتی توی موسسۀ آلزایمر کار میکردم یکی از بخشهای روزمره و دائمی کار ، دریافت و ثبت و محاسبۀ خیرات مردم بود که واقعاً رقم خیلی بالایی هم داشت . یادمه یک بار خانمی از طرف خودش و دوستانش در یک مهمانی حدود دوهزار دلار جمع کرده بود که داخل یک کیسه برای ما آورد . دل به دریا زدم و ازش پرسیدم به چه دلیل این کارو کردین ، ما توی فرهنگمون مثلاً برای شفای یک بیمار چنین کاری میکنیم ، میشه بدونم دلیل شما چی بوده ؟ گفت هیچی ، همینطوری چون پدر یکی از ما با آلزایمر فوت کرده بود و یادمون بود که خودش و خانواده اش چه زجری کشیدن ، تصمیم گرفتیم به موسسۀ شما کمک کنیم . درسته که این نوع خیرات که ثبت میشه در اظهارنامۀ مالیاتی این افراد پوئن مثبتی به حساب میاد که بازگشت بهتری براشون داره ولی همین باعث شده که در فرهنگ و اخلاقشون هم جا بیفته که باید خیرات کنن . 
    من هر چقدر و هر بار در مورد اخلاق کانادایی صحبت میکنم باز هم مخالفینی پیدا میشن که اعتراض کنن ولی من عقیدۀ خودمو دارم که واقعاً کانادائیها مهربانن ، این فرهنگ عمومی کاناداست ، ربطی به کشورهای اصلی مهاجرین نداره . هر مهاجر جدیدی هم که میاد جذب و حل در این فرهنگ میشه . بعله هستن کسانی که انقدر زمینۀ منفی دارن که جو عمومی هم نمیتونه تغییرشون بده ولی اکثریت در این اتمسفر فرو میرن و یاد میگیرن که " دهنده " باشن و مهربان و مهاجر پذیر و ..... 
     در حال حاضر جدا از سایتها و مراکزی که مستقیماً کمکها رو جمع آوری میکنن ، و غیر از مراکز مذهبی که همیشه سردمدار این نوع کمکها هستن و خیلی جاهای دیگه که لابد من نمیشناسم ، هر جا هم که خرید میکنیم ، زمان پرداخت قیمت اجناس از ما درخواست کمک به آلبرتا رو میکنن که آدم اگر واقعاً " آدم" باشه، به هیچ عنوان دلش نمیاد رد بکنه . بماند که دوستی داریم که حتی برای " گرد کردن " تا یک دلار هم همیشه غر میزنه ! به هر حال خوب و بد همه جا پیدا میشه . 
    به عنوان اتمام این موضوع بگم , وال استریت ژورنال نوشته بود که  این فاجعه جدا از اینکه باعث رکود اقتصادی منطقه میشه و تأثیر جدی روی بودجۀ امسال کانادا میذاره ، روی قیمت نفت جهانی هم تأثیر خودشو گذاشته . این آتش سوزی تولید یک و نیم میلیون بشکه نفت آلبرتا در روز رو متوقف کرد و بعد از اینکه علی النعیمی ، وزیر نفت عربستان تغییر کرد قیمت نفت هم افزایش پیدا کرد . بر اساس آمار آی اچ اس ، این آتش سوزی  تولید نفت ماسه ای کانادا رو به شدت کاهش داد ، البته آتش سوزی صدمه ای به تجهیزات و دستگاههای تولیدی نزده ولی تخلیۀ منطقه باعث تقلیل سنگین پرسنل بخشهای تولیدات و حمل و نقل شده و جاده های ترانزیت نفت هم امنیت لازم رو ندارن بنابراین فعلاً تولید از یک و نیم میلیون بشکه به نزدیک 900 هزار رسیده . 
   همگی دعا کنیم زودتر این فاجعه تمام بشه و مردم بینوا به منازل و مناطق خودشون برگردن و  تا اون زمان هر طور که میتونیم بهشون کمک کنیم . نشون بدیم که دورگۀ ایرانی - کانادایی چه معجونی از محبت از آب درمیاد . 

پی نوشت : امروز چهاردهم ژوئن توی اخبار خوندم که بالاخره آتش از پیش روی افتاده ! شکر خدا ، شاید انشالله داره خاموش میشه . ترسناکه ، الآن نزدیک یک ماهه که داره میسوزه !! خدا میدونه در آخرین محاسبات ، میزان هزینه ای که برای دولت و ملت به جا گذاشته چقدر باشه ! طفلک مردمی که زندگیهاشونو این وسط از دست دادن و خدا رو صد هزار بار شکر که تلفات نداشته . 


برچسب ها: اخبار، مقایسه،

تاریخ : پنجشنبه 6 خرداد 1395 | 09:15 ب.ظ | نویسنده : رها آزادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.