تبلیغات
یک ویندزوری در تورنتو - اعتصاب کارکنان سه فروشگاه زنجیره ای در انتاریو / UFCW on Strike

      سلام . دیروز رفتم خرید ، خیال داشتم هم به سوپر استور سر بزنم و هم کاسکو . به محض اینکه وارد خیابونهای پارکینگ سوپراستور شدم دیدم راه ، توسط یک عده پلاکارد به دست ، کم و بیش بسته شده و ماشینها یکی یکی از بین این ملت رد میشن و بعضاً صحبتهایی هم میکنن . در حال رد شدن یک اعلامیه هم داخل ماشینم انداختن که جدی نگرفتم و گفتم بعداً نگاه میکنم . روی پلاکاردهاشون فقط نوشته بود UFCW در اعتصابه . این حروف اختصاری اتحادیۀ کارگران صنایع غذایی هستش و فقط فهمیدم که کارگران اتحادیه اعتصاب کردن . خوب توی کانادا که همیشه یه جایی ، یه عده ای در حال اعتصابن ، چندان عجیب نیست که جمعی پلاکارد به دست ببینین . تصمیم گرفتم وقتی برگشتم بپرسم ببینم جریان چیه ولی متوجه نشدم اصل ماجرا سر اینه که من اصلاً داخل فروشگاه نشم . 

     به هر حال پارک کردم و رفتم به سمت در که باز توسط عده ای دیگه دوره شدم که یکی شون که روی صندلی چرخدار هم نشسته بود  خیلی مودبانه ( بعد میگم چرا ) بهم گفت : We love to see your support ، منم گفتم حتماً حتماً و رفتم داخل . اولاً دیدم داخل فروشگاه به شدت خالیه !! یعنی خیلی از رف ها خالی یا خلوت بودن و خیلی از قیمتها تخفیفهای غیر عادی خورده بود و مشتریها هم به شدت از تخفیفها استقبال میکردن . یک آقایی بیشتر از ده بسته گوشت چرخی برداشته بود و به دیگران هم مدام سفارش میکرد برین بردارین . دیدم قیمت بسته های گوشت از 25 دلار به 5 دلار رسیده !!! شاید اگر من انقدر سر اینکه باید خودم گوشتهام رو چرخ کنم حساس نبودم ، منم چند تا برمیداشتم ولی شکر خدا این اخلاق باعث شد برندارم و بعد دیدم کار درستی هم کردم .

     عده ای از کارکنان یک لباس آبی غریبه پوشیده بودن که با یونیفرم قرمز همیشگی سوپر استور فرق میکرد . یک لشگر سوپر وایزر در حال رژه رفتن و چک کردن و راهنمایی این لباس آبی ها بودن و با خودم گفتم عجب ، این همه کارمند تازه کار در یک روز با هم استخدام شدن ؟ پس قبلیهای با تجربه کجان ؟ !! و تازه دوزاریم افتاد که این پلاکاردهای جلوی در چه ارتباطی با اوضاع نابسامان و عجیب داخل فروشگاه دارن . به  همین دلیل و چون خیلی هم عجله داشتم  فقط دو سه آیتم ، خاک و خوراکیهای پیشو که خیلی لازم بود خریدم و بیرون آمدم . یک راست رفتم سراغ همونی که باهام حرف زده بود و گفتم ببین ، ممکنه لطفاً بگی جریان چیه ؟ نگاهی به چرخ خریدم انداخت و یک اعلامیه عین قبلی که انداخته بودن توی ماشینم داد دستم و گفت Super Store و Zehrs و Loblaw بر خلاف نیازها و خواسته های ما حرکت میکنن و ما اعتصاب کردیم تا حرفهامون رو به گوش مسئولین برسونیم . لطفاً برای حمایت ما ، مواد غذایی از این فروشگاهها نخر و به لیستی که دستت دادیم مراجعه کن .  لیست شامل Food Basics و Metro و Barn Markets بود . 


      توی پارکینگ یه آقایی تازه داشت پارک میکرد گفت سالمی ؟!! گفتم بله ؟!!! گفت از دست این دیوونه ها خوب در رفتی ، زنده ای هنوز ؟!! گفتم بنده خداها ، شاید راست میگن . گفت آره ولی دیوونه ان !! دلم گرفت راستش ، فکر کردم مردم بدون اینکه بخوان لااقل یک بار اصل قضیه رو بشنون و تحقیق کنن ، همینطوری فقط قضاوت میکنن . کی به ما اجازه داده جای قاضی بشینیم و تصمیم بگیریم و انگ به پیشونی ملت بزنیم ؟ ای بابا ، هر جا روی آسمان همین رنگ است . از کشور خودمون مینالیدیم ، اینجا هم چندان فرقی نداره ، انگار قضاوت ، شغل آبا اجدادی همۀ ملتهای دنیاست . 

     برگشتم خونه و نشستم هم اعلامیۀ خودشونو خوندم و هم دنبال اخبارش توی روزنامه ها و سایتها گشتم . این اطلاعاتیه که پیدا کردم و دیدم حق اینه که بنویسم شاید کسانی مثل من خبر نداشته باشن . خودم به نظرم میاد خواسته هاشون به حقه و تصمیم گرفتم تا وقتی که در اعتصاب هستن و به نتیجه نرسیدن فقط از Food Basics خرید کنم . راستی اینم بگم که بعضی از کامنتهای ملت حاکی از این بود که اعتصاب کنندگان با برخوردهای خیلی بد مانع خریدشون شده بودن ، ولی من خوشبختانه برخورد بدی ندیدم و درخواستشون خیلی خیلی مودبانه بود . البته خریدهای من هم فقط مربوط به پیشو بود و شخصی که باهام صحبت کرد متوجه شد که هیچ محصول غذایی توی چرخم نیست ، شاید اگر مواد خوراکی خریده بودم برخوردش فرق میکرد ، نمیدونم . 

منبع خبرها :
http://blogs.windsorstar.com/business/negotiations-continue-as-loblaw-workers-continue-to-strike
http://blogs.windsorstar.com/news/local-grocery-workers-set-strike-deadline-at-1201-thursday

    حرفشون اینه که این کمپانیها دارن حداقل حقوق پرداخت میکنن و برنامۀ بازنشستگی قابل قبولی ندارن در حالی که باقی کمپانیهای تحت پوشش اتحادیه به کارمندهاشون رسیدگیهای بیشتری میکنن . کمپانی Loblaw پارسال 24 درصد سود اعلام کرده ولی تغییری در وضعیت کارمندانش نداده در حالی که همین کارمندان بودن که با کار بهتر باعث سود این شرکت شدن . یا سوپر استور که خیلی از کارمندهاش رو بعد سالها کار هنوز روی حقوق پایه نگهداشته ، که همین کارکنان باعث شهرت و محبوبیت سوپر استور هستن . کارمندهایی هستن که بالای ده سال سابقه دارن ولی هنوز مینیمم حقوق میگیرن . کسی نوشته بود شونزده ساله دارم کار میکنم ولی حقوقم ساعتی سیزده دلار باقی مونده و سالهاست بهمون مزایا و پاداش و عیدی و ... ندادن ، بیمه رو به حداقل رسوندن و ساعات کارم هم به حداکثر بیست ساعت در هفته رسیده . 

    درخواستهای اعتصاب کنندگان در میتینگهای بین پنجم تا هشتم جولای به رأی گذاشته میشه و اعلام کردن که حرکات بعدیشون بر اساس نتایج رأی گیری خواهد بود . در عین حال هر دو طرف قرار گذاشتن که بیانیۀ عمومی در این مورد ندن ، که من تعجب میکنم چطور اعتصاب کنندگان با این مورد موافقت کردن چون فقط به نفع صاحبان شرکتهاست . ساعات کار هم فعلاً از ده شب به هشت شب تقلیل پیدا کرده . محصولاتشون هم که گفتم کمتر شده . گفتن که اگر تمام پیشنهاداتشون در رأی گیری رد بشه ، از یازدهم جولای به صورت گسترده تر اقدام میکنن و 60 شعبۀ LobLaw هم به این جریان ملحق میشن . 

      من خودم تصمیم گرفتم فعلاً خرید از سوپر استور رو متوقف میکنم تا ببینم چی میشه . اگر این بنده خداها به خواسته هاشون یا لااقل بخشی از اون رسیدن ، منم دوباره مشتری خوب سوپر استور میشم ، وگرنه ، ترجیح میدم پولم رو جایی خرج کنم که هوای کارمندهاش رو بیشتر داره . من دارم فشار کار بچه های خودمو میبینم . شادان هفته ای چهل ساعت کار میکنه ولی واقعاً تیم هورتونز هوای کارمندهاش رو داره . یعنی شادان در حدود شش ماه کار جداً پیشرفت کرد و رئیسش براش آوانسهای خیلی خوبی قائل شد و بالاخره کاری میکنن که کارمند دلگرم بشه . فکر میکنم اگر شادان من در سوپر استور کار میکرد با این شرایط چقدر صدمۀ مالی و روحی میخورد . آدم باید خودشو بذاره جای مردم ، درک کنه چی میگن . 

     این لیست فروشگاههایی که اعتصاب کنندگان اعلام کردن :

      Chatham

Food Basics 448 St. Clair Street

Windsor

Metro 2750 Tecumseh Rd. W.

Metro 11729 Tecumseh Rd. E.

Metro 3663 Tecumseh Rd. E.

Metro 6740 Wyandotte St. E.

Food Basics 880 Goyeau St.

Food Basics 2090 Lauzon Rd.

Leamington

Food Basics 288 Erie St. S.

Sarnia

The Barn Markets 1375 London Rd.

Food Basics 191 Indian Rd. S.

     امروز قراره معمار بیاد دیوارهای زیرزمین رو متر کنه که از فردا گوش شیطون کر شروع به بازسازی کنیم . یه چیزی بگم ببینین میزان شانس ما چقدر زیاااااااااااده . دیروز دو تا خونۀ دیگه توی کوجه مون تابلوی فروش زدن ! گل بود به سبزه نیز آراسته شد :) اینم شانس ما ، اگه این ماجرای زیرزمین پیش نیومده بود تا الآن فروخته بودیم و من از تورنتو درخدمت شما بودم . حالا که گیر بنایی افتادیم ، ملت با خونه های سالمشون اعلام وجود کردن . بخیل نیستم ، الهی بتونن خوب بفروشن ، خدایا از صدقه سر اونها ، یه مشتری توپ هم به ما برسون ، بگو آمین .


پی نوشت : رفتم توی سایت آژانس مسکن اون خونه ها و دیدم شرایطشون اصلاً به خوبی مال من نیست . یعنی کوچکتره ، پیرتره و ..... اینه که دلم یه کمی آروم شد ، شاید بالاخره طلسم بشکنه و بعد اتمام بنایی اینجا هم فروش بره . دعا میکنم . برچسب ها: اخبار،

تاریخ : سه شنبه 16 تیر 1394 | 09:56 ب.ظ | نویسنده : رها آزادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.