تبلیغات
یک ویندزوری در تورنتو - کرم ابریشم بسیار سمی در ویندزور ، مراقب باشید

 

     سلام . این کرمهای خوشگل گوگولی رو میبینین ؟ گول نخورین اینها هیولان ! اخیراً یه عالمه آلارم و هشدار در مورد این کرمهای ابریشم دیدم که لازم بود براتون بنویسم . اینها که به تازگی در آمریکای شمالی و کانادا زیاد شدن به شدت سمی هستن و عوارض شدیدی به بار میارن . خوشبختانه هیچ خبری از مرگ کسی گزارش نشده ولی نوشتن سمی که بدنشون تولید میکنه درد و رنجی بیشتر از سم عروس ماهی و رتیل و عقرب داره . درد عضلانی و تهوع زیاد و تب و تعریق.

     میخوام مطمئن باشین که اینجا توی ویندزور هم هستن . من هر دو تای اینها رو دیدم و خوشبختانه خدا خواست و صدمه ای نخوردیم . اون مدل زردش توی باغچۀ خودمون بود و پیشو داشت دنبالش میرفت که من بدون اینکه خبر داشته باشم چه خطری از سر گربه ام گذشته از ترس اینکه پیشو این کرم پشمالوی خوشگل !! رو اذیت نکنه یا نخوره بغلش کردم و آوردمش کنار . اون یکی مدل آجری اش رو توی سوپر استور دیدم زمانی که داشتم برای باغچه ام گلدون میخریدم . سه تا گلدون برداشتم و گذاشتم توی چرخ خرید ، با آذین بودم ، یهویی گفت مامان این چیه از روی گلدون افتاد پایین ؟ خم شدم دیدم عین این کرم آجریه بود که زنده هم بود . دوست نداشتم بهش دست بزنم با یه دونۀ برگ خود گلدون هلش دادم کنار که کسی لگدش نکنه و پنج دقیقه بعد که برگشتیم اون طرف دیدم نیست . لابد رفته بود زیر طبقات و حالا پشیمونم که کاش میدونستم اینها چقدر سمی هستن و نمیذاشتم توی فروشگاه بمونه و نگرانم که نکنه بعد از ما صدمه اش به کسی خورده باشه  . به هر حال اینجا هم هستن و به شدت مراقب خودتون باشین . 

      حواستون باشه که نیش و دندون ندارن بلکه همین بدن خوشگلشون پر از تیغهای ریز سمیه و به هیچ عنوان نباید بهش دست بزنین .    

 

http://bugsinthenews.info/?p=awnfgs&paged=15

http://www.flickriver.com/photos/grandma-shirley/4576695804/

http://cosmosmagazine.com/weird-animals/puss-caterpillar/

      روش مقابله و درمان : 

      اینجا کامل توضیح داده براتون خلاصه اش کردم . در هر حالت به نظر من اولین تلاشتون این باشه که به مراکز درمانی مراجعه کنین ولی اگه دسترسی سریع ندارین تا به دکتر برسین این کارها رو انجام بدین . دوستم میگه نیازی نیست ، نیش کرم ابریشم مثل نیش زنبوره و خطر نداره ولی من چون هر دو تا بچه هام آلرژیک بودن همیشه از این مسائل میترسم . به هر حال اینم لینک و ترجمۀ خلاصه شده اش برای شما : 

http://www.wikihow.com/Treat-a-Caterpillar-Sting

     اولاً تکرار میکنم نترسین ، هیچ گزارشی از خدای نکرده مرگ دیده نشده . 

     بعد ، تا میتونین با موچین تیغهای ریز رو بیرون بیارین . اگه دیگه چشمتون نمی بینه با هر نوع چسبی که قوی باشه ، چسب زخم ، چسب بانداژ ، چسب عادی و ..... روی جای صدمه بزنین تا تیغهای ریزه در بیاد . البته حواستون باشه که هر بار چسب جدید استفاده کنین که تیغهای سری قبل رو دوباره به پوستتون نزدیک نکنین . 

     حالا موضع صدمه باید حسابی با آب و صابون شستشو داده بشه . 

     بعد شستشو محل رو با کیسۀ یخ بپوشونین و وقتی که مطمئن شدین کمی آروم شده مثلاً بعد پونزده بیست دقیقه ، حالا یه خمیر از جوش شیرین و آب درست کنین و روی محل بذارین .

    من چیزی به این ترجمه اضافه کنم از تجربه های خودم روی بچه هام : این خمیر معجزه است . هر بار که پشه نیش میزنه یا مثلاً برای آبله مرغون و .... این خمیر نجاتمون میده . هم جلوی خارش و سوزش رو میگیره و هم از التهاب و ورم جلوگیری میکنه . حالا لازم نیست حتماً به صورت خمیر هم باشه . من توی یه کاسه، آب و جوش و شیرین هم میزدم و با پنبه میدادم به بچه ها که عین لوسیون هی روی جوشهاشون میمالیدن و واقعاً اثر داشت . البته برای این مورد که خوشبختانه تجربه ای نداشتیم تا به حال و اگه خدای نکرده بلا سرتون اومد طبق همین متن که دارم ترجمه میکنم شماها خمیر درست کنین ، لابد اثرش بیشتره . 

     میشه از داروهای مسکن و .... هم استفاده کرد اگه لازمه. 

     موضع رو دائم چک کنین و تغییر حالاتش از میزان ورم و رنگ و .... در نظر داشته باشین .اگه داره بدتر میشه باید حتماً با دکتر تماس بگیرین. 

     نوع کرم رو مشخص کنین ، ازش عکس بگیرین یا خودشو داشته باشین که به دکتر ارائه بدین . 

     باز هم یاد آوری میکنم خدای نکرده خطر مرگ نداره ولی همه نوشتن که دردش از درد نیش عقرب و رطیل بیشتره و عوارض التهاب و تهوع شدید و .... داره. بنابراین مراقب باشین و اگه بدبختانه گرفتار شدین سریعاً به دکتر مراجعه کنین .

       از اونجایی که توی سایتی که معرفی کردم طرح سه نوع مختلف اینها رو گذاشته به نظرم تمام کرم ابریشمهایی که " پشمالو " هستن به هر شکل و نوعی ، سمی هستن و در درجات مختلفی صدمه به بار میارن . شاید هر چی پشمالو تر ، دردناک تر :(  انگار توی خشکی هم باید به عقیدۀ غواصها عمل کنیم :  " نگاه کن ولی دست نزن" 

 

پی نوشت : من امروز شیرینی نارگیلی و زبان اصل ایرانی خریدم ، تازه و خوشمزه و رویایی . فروشگاه البلد که قبلاً واستون نوشته بودم توی خیابون وایندات قرار داره کلی شیرینی ایرانی آورده بود که گفت از کالیفرنیا میفرستن . معرکه بود ، بستۀ نیم کیلویی 5 دلار ، میگفت همین دیروز براش فرستادن . نمیتونم از تازگی و خوشمزگی اش چیزی بگم . آهای اونهایی که ایران هستین قاقا لی لی ایرانی میخورین جای مارو خالی کنین . توی شهر ما مغازۀ ایرانی نیست ، اگه این عراقیها چیزی آوردن ما به یه نوایی میرسیم وگرنه که نه . 

 


برچسب ها: مراکز خرید ویندزور، باغچه،

تاریخ : شنبه 22 شهریور 1393 | 09:18 ق.ظ | نویسنده : رها آزادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.