تبلیغات
یک ویندزوری در تورنتو - وضعیت اورژانسی دریاچۀ Erie     سلام. یادتونه در مورد وضعیت اورژانسی دریاچۀ Erie نوشته بودم ؟ برای یاد آوری این دریاچه به دلیل آلوده شدن به نوعی جلبک ، در جدی سمی شد که در عکسهای گوگل ستلایت هم سبز دیده میشد ! سال پیش یک میلیون دلار هزینۀ درمان این آلودگی شد . 
  
     سه استان انتاریوی کانادا و میشیگان و اهایوی آمریکا در یک اقدام هماهنگ به این نتیجه رسیدن که باید ورود فسفر به آبهای این دریاچه حداقل چهل درصد تا ده سال آینده محدود بشه . فسفر از طریق آبهای خروجی کارخانه ها ، پساب های فاضلاب شهری و ... به آب دریاچۀ اری تخلیه شده . 
     
      سال پیش شهر Toledo ، استان اهایو به همین دلیل سه روز بی آب داشت . شهردار تولدو خیلی خوشحاله که استانهای هر دوطرف دریاچه ، محدودیتهایی برای رهایی از این بحران در نظر گرفتن ولی نگرانه که به اندازۀ کافی سریع و کافی نباشه . برنامه های در نظر گرفته شده برای تقلیل چهل درصدی ورود فسفر به نظر سخت تر از اونه که به صورت خود خوان قابل اجرا باشه . 

       گزارشها حاکی از اینه که بیشترین ورودی فسفر به دریاچه از رودخانۀ Maumee در ایالت اهایو ست که جدی ترین برنامۀ تقلیل در این قسمت انجام میشه . 


منبع خبر : http://blogs.windsorstar.com/news/ontario-michigan-and-ohio-pledge-40-phosphorus-cut-to-reduce-algal-blooms

     دردناکه ، نه ؟ این که این قضیه چقدر روی اکوسیستم دریاچه تأثیر گذاشته بماند . پارسال خبری خونده بودم از لاکپشتهایی که در رودخانۀ دیترویت دیده شدن و آلودگی باعث تغییرات ژنی و مشکلاتی در دست و پاهاشون شده بود . میگردم خبرشو که پیدا کردم همینجا اضافه میکنم .

     در عجبم که چطور ملت هنوز از این آب ماهی میگیرن . هوا که خوب میشه همیشه توی پارک ریورساید آدمهایی رو میبینی که در حال ماهیگیری هستن ! از جونشون سیرن ؟ یا من زیادی میترسم ؟ 

    امروز باید بریم کار باغچه رو تمام کنیم ، هوا خوبه ، آفتاب قشنگیه ، کلی گلدون و نشا خریدیم که بکاریم ، بگو تو که داری میفروشی ، دیگه باغبونی ات چیه ؟ چه میدونم ؟ بهار که میشه منم عین درختها انگار بیدار میشم و باید برم تو باغچه حالم جا بیاد :) 


برچسب ها: آب و هوا، باغچه، اخبار،

تاریخ : سه شنبه 26 خرداد 1394 | 06:59 ب.ظ | نویسنده : رها آزادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.